PARYŻ, 1939. Éliane Dufort mieszka w stolicy Francji razem z rodzicami, którzy prowadzą małą restaurację, starszym bratem i czterema młodszymi siostrami. Éliane kocha sztukę, pracuje na pół etatu w Luwrze i marzy, by zostać artystką. Wkrótce jednak nadchodzi wojna, Paryż wpada w ręce nazistów, a świat staje się miejscem pełnym grozy i smutku. Éliane – zatrudniona przez Niemców jako pomoc w muzeum – zaczyna prowadzić niebezpieczną grę: razem z kustoszką Rose Valland sporządza rejestr skradzionych dzieł sztuki, szyfruje notatki i przekazuje ważne informacje ruchowi oporu. Nie jest jednak pewna, komu może zaufać… Czy może wierzyć ukochanemu mężczyźnie, który już raz ją zawiódł?
OBECNIE. Chcąc zapomnieć o tragedii, która pogrążyła jej życie w chaosie, Remy Lang udaje się do odziedziczonego w tajemniczy sposób domu na Riwierze. Przypadkowo odkrywa katalog dzieł sztuki skradzionych podczas II wojny światowej i jest zdumiona, gdy znajduje w nim obraz, który wisiał na ścianie jej sypialni w dzieciństwie. Jakie sekrety kryje przeszłość Remy? I w jaki sposób łączą się one z historią Éliane? Jaką rolę w historii obu kobiet odegra malowniczy dom na Riwierze?
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Słowne
Akcja toczy się na dwóch przestrzeniach czasowych.
Pierwsza historia rozgrywa się podczas wojny, kiedy to Éliane Dufort pracuje w Luwrze i Niemcy postanawiają przejąć cenne dzieła sztuki. Kobieta, mimo zdrady ukochanego, który pracuje dla Niemiec, postanawia działać i robi wszystko, aby wiedzieć, co stanie się z cennymi dziełami sztuki.
Współczesna opowieść to historia Remy Lang, która straciła męża i córkę. Po dwóch latach od tego wydarzenia, zamieszkuje na Riwierze, gdzie poznaje Adama i jego rodzinę. Mimo swojej tragedii, powoli udaje jej się wrócić do żywych, dzięki pomocy nowo poznanym ludziom i przyjaciółce, która wspiera ją w smutku. Dzięki przypadkowi okrywa, że jeden z obrazów, jaki posiada, jest dziełem sztuki, który został skradziony z Luwru. Aby poznać historię tego obrazu, musi poznać przeszłość, która jest równie bolesna, jak jej życie.
Natasha Lester w swojej książce nawiązuje do tego, co działo się z cennymi dziełami sztuki typu obrazy, rzeźby czy inne rzeczy. Historia o dwóch kobietach, które nie miały w życiu łatwo i muszą sobie poradzić z wieloma przeciwnościami losu. Okazuje się, że obie mają ze sobą wiele wspólnego. Autorka książki wplotła wiele historycznych rzeczy związanych z wojną jak i z współczesnością, dając czytelnikowi pełen obraz tego, co działo się w danym momencie. Miałam wrażenie, że jestem obok tych bohaterów, że widzę to, co oni robią, że chodzę w miejsca, gdzie oni przebywają. Autorka książki sprawiła, że sama stałam się bohaterką książki.
Opowieść obyczajowa z wątkiem miłosnym i wojennym, ale autorka dobrze połączyła te dwa różne światy.
Ocena: 5/6