środa, 31 lipca 2019

Lipcowe podsumowanie czytelnicze

Lipiec ma się ku końcowi.
Przez te piekielne upały nie mam natchnienia do czytania.


1. Alek Rogoziński - Zbrodnia w wielkim mieście (4+)

2. Ed i Lorraine Warren. Robert David Chase - Nawiedzenia. Historie prawdziwe (4)

3. Cecelia Ahern - Głos

wtorek, 30 lipca 2019

Cecelia Ahern - Głos/ Recenzja

Wyjątkowy, poruszający i działający na wyobraźnię zbiór opowieści o kobietach pióra autorki uwielbianej przez miliony czytelniczek na całym świecie. Prezentując dylematy, przed którymi kobiety stają, oraz ich aspiracje i dążenia, autorka łączy magiczny realizm z typowymi życiowymi sytuacjami, co prowadzi do zaskakujących i często zabawnych sytuacji. Ahern pisze o małżeństwie i wychowywaniu dzieci, o polityce i wielkiej karierze; jej bohaterki muszą stawić czoło zarówno zwykłym, przyziemnym problemom, jak i zagadkowym, których źródła ani przyczyn nie sposób jednoznacznie ustalić. Zmagają się z przeszkodami, pokonują przeciwności losu, szukają szczęścia i radości, nie zważając na to, że ich świat w znaczniej mierze kształtują opinie i oceny innych ludzi. Każda na swój sposób odkrywa drzemiącą w niej siłę.



Książka "Głos" Ceceli Ahern, to zbiór 30 opowiadań o kobietach.
To opowiadania o typowych kobietach, matkach, żonach, przyjaciółkach. Każda z kobiet ma swoje problemy i opowiada o nich z własnej perspektywy.
Cecelia Ahern uwzględniła w swojej książce wiele rzeczy, z którymi musi zmierzyć się współczesna kobieta. W świecie opanowanym przez media społecznościowe, które narzucają wygląd odbiegający od ideału, każda kobieta chce być idealna, ale różnie to bywa. Są kobiety niedoceniane przez rodzinę, przyjaciół, które znikają, których nikt nie dostrzega. Są kobiety, które znudzone rutyną życia codziennego, chcą coś zmienić, a dokonywane wybory różnie wpływają na dalsze ich życie. Są lepsze i gorsze.
Autorka książki chce przekazać czytelniczce, że to wszystko zależy od niej samej. Każda kobieta powinna robić to, co uważa za słuszne dla siebie, a nie dla męża, dzieci czy dla otoczenia. Ludzie boją się być sobą, robić coś, na co mają ochotę, spełniać własne marzenia, ponieważ wpojono kobiecie, że musi być dla innych, kiedy ma rodzinę. A książka daje do zrozumienia to, że trzeba wyłamać się z rutyny, pokazać, że kobieta to też człowiek, że potrafi walczyć o swoje, że istnieje nie tylko do bycia matką czy żoną.
Książka o tym, że kobieta ma głos o decydowaniu o sobie i o otoczeniu. Ma prawo wyborów. 
W obecnym świecie wiele osób zapomina o tym.
Nie jest to książka feministyczna o wojujących kobietach. Ale jest to książka o kobietach, które mają problemy, które mogą spotkać każdą z nas. 


Ocena: 5+

poniedziałek, 15 lipca 2019

Ed i Lorraine Warren. Robert David Chase - Nawiedzenia. Historie prawdziwe/ Recenzja

Nawiedzenia. Historie prawdziwe przedstawiają wiele najbardziej wstrząsających, opartych na faktach przypadków upiornych nawiedzeń, demonicznych prześladowań i przerażających spotkań z duchami.


Eda i Lorraine Warrenów nie trzeba przedstawiać nikomu, kto choć trochę interesuje się paranormalnymi sprawami. To o nich zostały nakręcone takie filmy jak Obecność czy Annabelle. 
Powstały także książki na podstawie ich opowiadań.
Nawiedzenia. Historie prawdziwe to książka zebranych opowieści ludzi, którzy mieli styczność z duchami na cmentarzu Union. 
Książka zawiera również kilka stron ze zdjęciami z tego miejsca, co sprawia, że czytelnik może zobaczyć, jak wygląda cmentarz, na którym straszy.
Książka idealna dla osób, które interesują się zjawiskami paranormalnymi i choć trochę chcieliby poznać pracę Demonologów, którzy poważnie traktowali swoje powołanie w pomaganiu ludziom.


Ocena: 4

środa, 10 lipca 2019

Alek Rogoziński - Zbrodnia w wielkim mieście/ Recenzja

Sandra, szefowa pisma "Marzenia i sekrety", jest atrakcyjną singielką i fanką Tindera. Martyna, redaktorka w tej gazecie, to znudzona żona, która swojego męża widuje raz na pół roku, a i wtedy niewiele mają sobie do powiedzenia. Z kolei Iwona, graficzka, samotnie wychowuje dwójkę nastolatków z piekła rodem. Wszystkie trzy przyjaźnią się i pracują razem w niewielkim wydawnictwie prasowym.

Pewnej nocy, w czasie przymusowej, służbowej nasiadówki (i po kilku kieliszkach wina), wymyślają w żartach, jak popełnić morderstwo idealne i pozbyć się swojego szefa - seksisty, szowinisty i tyrana. Po kilku dniach ktoś realizuje ich plan. Szybko okazuje się, że osób, które miały powód, aby zabić upiornego biznesmana jest więcej: jego niewierna żona, bandyci, którym był winny spore pieniądze oraz jego kumpel, który dziedziczy po nim wszystkie interesy.

Kto z nich jest mordercą?


Pewnych marzeń nie należy wypowiadać głośno, ponieważ może zdarzyć się, że zostaną one spełnione w najmniej oczekiwanym momencie.
Tak się dzieje podczas babskiego spotkania trzech przyjaciółek.
Zastanawiają się one jak pozbyć się nielubianego właściciela redakcji, w której pracują. Mężczyzna jest skąpy, obleśny, z seksistowskim humorem. 
Po kilku dniach jedna z kobiet znajduje ciało szefa. Informując koleżanki, chcą pozbyć się ciała.
Prawie im się to udaje, ale ciało znika z bagażnika auta, którym chciały wywieźć martwego szefa.
Podejrzanych jest wielu, a policja próbuje odnaleźć prawdziwego mordercę.

Alek Rogoziński przedstawia czytelnikowi zbrodnię na wesoło.
Jego kryminały cechują się poczuciem humoru, licznymi wpadkami bohaterów, które mogą doprowadzić czytelnika do śmiechu. Bardzo ciekawie wymyślone wydarzenia, które czasami mogą wydawać się aż niemożliwe, choćby atak węża na bandziora.
W książce jest kilka nawiązań do wydarzeń z niedalekiej przeszłości, jakie działy się w kraju, co sprawia, że książka jest bardziej autentyczna.
Książka warta przeczytania, jeśli chce się odpocząć od tych kryminałów bardziej brutalniejszych.

Ocena: 4+

Do przeczytania w tym roku.

 Planowany stosik książek do przeczytania w tym roku.