piątek, 6 grudnia 2019

Jakub Stankowski, Konrad Niedziułka, Łukasz Dąbrowski - Urbex History. Wchodzimy tam, gdzie nie wolno/ Recenzja

Trzech przyjaciół z pasją do historii. Jeden kanał na YouTubie. Blisko milion fanów.

Wszystko zaczęło się od pomysłu wyprawy do Czarnobyla. Wtedy – zafascynowani jego historią i tajemnicami – rozpoczęli przygodę z urban exploration. Odwiedzają obiekty zbudowane przez człowieka, ale już opuszczone i trudno dostępne. Wchodzą tam, gdzie inni boją się postawić stopę.

To wędrówka po nieczynnych schronach, fabrykach, miastach widmo, kopalniach, elektrowniach atomowych… Kiedyś tętniły życiem, teraz straszą, a nawet grożą zawaleniem. Eksploratorzy szperają w historii tych obiektów, szukają śladów ich dawnej świetności. W tej książce znajdziesz ogromną dawkę wiedzy, adrenaliny, przygód... i humoru! A także praktyczne wskazówki, jak zacząć odkrywać to, co zapomniane.

Nie potrzebujesz drogiego sprzętu – w końcu na swoją pierwszą wyprawę autorzy wyruszyli z latarką z… gazetki „Kaczor Donald”! Do niezapomnianej przygody potrzebny jest tylko dobry pomysł.

Odkrywaj, zwiedzaj, przeżywaj. I pamiętaj – z odwiedzanych miejsc zabierz zdjęcia i wspomnienia, a zostaw tylko ślad buta.

Do zobaczenia na następnej wyprawie!



Urbex History swoją karierę zaczęło na YT.
Jest to trzech przyjaciół, którzy dzięki swojej pasji do historii i opuszczonych miejsc postanowili stworzyć kanał o tzw. urbeksie, gdzie w swoich filmach pokazują opuszczone (czasami nawiedzone) miejsca i opowiadają o tym miejscu wszystko to, co się działo z danym budynkiem czy miejscem. Można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy związanych z opuszczonymi miejscami, które popadają teraz w ruinę, a mimo to mają bardzo ciekawą historię. Jakub, Konrad i Łukasz znajdują takie opuszczone miejsca i przygotowują się do wyprawy, po czym możemy obejrzeć film.
Teraz postanowili napisać książkę.
Książka zawiera informacje o tym, w jaki sposób doszło do powstania kanału, w jakich okolicznościach oni się poznali, jak przebiegały dalsze próby eksploracji danych miejsc.
Książka zawiera opis kilku najciekawszych urbeksowych wypadów do miejsc opuszczonych. Można się dowiedzieć dlaczego tam, skąd pomysł na dany film, opisy rozmów, czyli wszystko to, czego nie widzimy na ekranie filmu. To taki dodatek do filmów, by dowiedzieć się więcej i lepiej poznać historię danego miejsca i powstania filmu.
Książka zawiera zdjęcia z podróży, ciekawe komentarze do opowieści danego chłopaka, który streszcza rozdział.

Jestem osobą, która bardzo sceptycznie podchodzi do książek wydawanych przez Youtuberów, dlatego zaryzykowałam i moją pierwszą książką kupioną od kogoś z YT była właśnie książka Urbex history. Nie żałowałam zakupu, ponieważ lubię opuszczone miejsca i historię, a w tej książce i na kanale YT jest tego pod dostatkiem i dzięki lekturze poznałam szczegółowo jak wygląda takie eksplorowanie miejsc opuszczonych.


Ocena: 5

1 komentarz:

  1. Książka z całą pewnością nie dla mnie, zupełnie nie moja klimatyka.

    OdpowiedzUsuń

Do przeczytania w tym roku.

 Planowany stosik książek do przeczytania w tym roku.