sobota, 29 czerwca 2019

Czerwcowe podsumowanie czytelnicze


1. Krystyna Mirek - Tajemnica zamku (3+)
2. Krystyna Mirek - Cena szczęścia (3+)
3. Meg Cabot - Pamiętnik księżniczki 7 i 1/2. Urodziny księżniczki (3+)
4. Carolyn Meyer - Anastazja Ostatnia wielka księżniczka (4+)


5. Andrew Mayne - Naturalista (2)

6. Stefan Darda - Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót. (4-)





środa, 26 czerwca 2019

Stefan Darda - Przebudzenie zmarłego czasu. Powrót/ Recenzja

Znany przemyski fryzjer, Olgierd Lang, popełnia samobójstwo w dniu, w którym jego niesłusznie skazany na długoletnią odsiadkę siostrzeniec opuszcza zakład karny. Jakub Domaradzki nie może uwierzyć, że jego wuj dobrowolnie targnął się na własne życie, a tajemniczy list pożegnalny pozostawiony przez Langa tylko mnoży znaki zapytania.

Tropy prowadzą do najcenniejszego zabytku Muzeum Narodowego Ziemi Przemyskiej. Czy tysiącletnia bizantyńska gemma określana mianem amuletu magicznego skrywa znane tylko nielicznym tajemnice? Czy w połączeniu ze swoją zaginioną bliźniaczką jest w stanie ożywić zmarły czas? Świadom niebezpieczeństwa, jakie zaczyna mu grozić, Domaradzki postanawia znaleźć odpowiedzi na te pytania. Pewien chłopiec, który kilka lat wcześniej uległ koszmarnemu wypadkowi, bardzo potrzebuje pomocy, a gemma zmarłego czasu może być dla niego jedyną deską ratunku…


Jakub Domaradzki wychodzi z więzienia. Miał przy tym być jego wujek, Olgierd Lang, lecz mężczyzny nie było. Jakuba odwiedza dwóch policjantów, który informują go o śmierci wujka. Mężczyzna jedzie do Przemyśla, aby być na pogrzebie i sprawdzić, co jest w mieszkaniu wujka. Przy okazji spotyka się z dawną miłością i jej synkiem, który jest sparaliżowany. 
Muszą uważać na męża kobiety, ponieważ to przez niego doszło do skazania Kuby.
Mężczyzna próbuje wyjaśnić samobójstwo wujka, który zostawił dość tajemniczy list pożegnalny. 
Jakub odkrywa gemmę i zaczyna się nią interesować, ale są osoby, które odradzają mu interesowanie się tym zabytkiem.
Co kryje się za tajemniczym zabytkiem? Dlaczego Jakub musi uważać? 
Trzeba poczekać do kolejnego tomu książki, ale ta książka wprowadza czytelnika w to, co może się wydarzyć już niebawem.

Czytałam wiele opinii na temat tej książki. Jedne były bardzo pozytywne, inne zaś stwierdzały, że książka jest okropna. Po wcześniejszych książkach Stefana Dardy, które były fatalne, obawiałam się, że i ta książka okaże się totalną porażką, ale jestem zaskoczona, ponieważ historia mnie zaciekawiła. Grozy było mało, ale akcje kryminalne były dość interesujące.

Do tego Stefan Darda w bardzo ciekawy sposób przedstawił historię miasta Przemyśl. Z książki można naprawdę dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o mieście i jak ono się rozwijało, to ma swój plus. 

Oby w kolejnych tomach było więcej wyjaśnień, ponieważ seria może zapowiadać się dość ciekawie.


Ocena: 4-

sobota, 15 czerwca 2019

Andrew Mayne - Naturalista/ Recenzja

Profesor biologii obliczeniowej Theo Cray widzi prawidłowości tam, gdzie inni widzą chaos. Pewnego dnia w lasach Montany zostają znalezione zmasakrowane zwłoki byłej studentki profesora. Wkrótce okazuje się, że ofiar jest więcej, a jedynym podejrzanym policji jest... niedźwiedź grizzly. Względnie sam profesor Cray. Mężczyzna postanawia więc wykorzystać całą swoją wiedzę i zawodową skrupulatność, żeby znaleźć zabójcę. Czerpie z biologii, antropologii, botaniki, statystyki i algorytmów komputerowych, aby zlokalizować kolejne ciała. Czy wykaże się większym sprytem niż jego przeciwnik, zanim sam stanie się ofiarą?


Theo Cray postanawia rozwiązać zagadkę śmierci swojej byłej studentki po tym, jak został przesłuchany w sprawie jej zaginięcia.
Wszystko wskazuje na niedźwiedzia, ale dzięki uporczywemu szukaniu i tropieniu, mężczyzna uznaje, że mordercą jest człowiek, który chce upozorować wszystkie morderstwa na atak dzikiego zwierzęcia.
Dzięki swojej wiedzy, biolog odnajduje kolejne zwłoki osób, które zaginęły, a nikt się nimi nie interesował, ponieważ morderca wybierał właśnie takie ofiary

Książka zaczynała się naprawdę bardzo ciekawie i interesująco, ale im dalej się zagłębiało w czytaniu, tym bardziej byłam zdziwiona zachowaniem głównego bohatera, który wydaje się być inteligentniejszy od policjantów. Bohater wchodzi do lasu, znajduje rośliny, które rosną tam, gdzie zakopane zwłoki i co? Znajduje je od razu. I tak za każdym razem. Wiele zdarzeń nie miało logicznego wyjaśnienia, bohater znajduje pełno ludzkich szkieletów i od razu potrafi im przyporządkować imię i nazwisko, zbieranie własnych próbek do badań a nikt nie zabrania mu tego robić, nie zostaje zatrzymany za takie coś. Wszystko uchodzi mu płazem, policja nic z nim nie robi, jemu samemu wszystko idzie gładko, przedziera się przez puszczę, znajdując groby, kiedy inni nie potrafili się odnaleźć w dziczy lasu. Wiele rzeczy naciąganych i autor książki zrobił z bohatera detektywa, który sam wszystko zrobi, a inni ludzie są niekompetentni.


Ocena: 2

środa, 12 czerwca 2019

Carolyn Meyer - Anastazja Ostatnia wielka księżniczka/ Recenzja

Anastazja, córka cara Rosji - Mikołaja II, zaczyna prowadzić pamiętnik w wieku lat 13. Opisuje swoje nudne życie, w którym nic się nie dzieje. To się jednak zmienia, bo wybucha wojna. Anastazja jest za młoda, żeby cokolwiek robić, więc przygląda się wszystkiemu z boku. Widzi, jak coraz więcej żołnierzy przybywa do szpitali zorganizowanych przez jej matkę, carycę Aleksandrę, zauważa brak artykułów spożywczych, mimo że ona sama nie odczuwa na początku ich braku. Ale to jest dopiero początek koszmaru. Kiedy jej ojciec abdykuje, carska rodzina musi przenieść się na Syberię.


Autorka próbowała napisać książkę w postaci pamiętnika córki Mikołaja 2, Anastazji. 
Pokazanie czytelnikowi tego, jak żył car wraz ze swoją rodziną. 
Ich zwyczaje, obrzędy, życie codzienne, smutki i radości opisane przez Anastazję, która bystrym okiem obserwowała to, co dzieje się w jej otoczeniu i z jej rodziną. 
Bardzo dobrze przedstawione fakty przez autorkę i to jak mógł wyglądać naprawdę pamiętnik pisany przez młodą księżniczkę.  Nawet ciekawy sposób pokazania czytelnikowi tego, jak mogło wyglądać życie carskiej rodziny na co dzień. 
Czytając książkę, miało się wrażenie, że jest się przy tych opisywanych wydarzeniach.
Poza częścią pamiętnikową, książka zawiera inne, historyczne notki związane z rodziną carską.
Opis tego, co się stało z rodziną, dlaczego i co działo się po ich śmierci.
Jest również drzewo genealogiczne, dzięki któremu dowiadujemy się jak wygląda rodzina Romanowów i ich dalszej rodziny.


Ocena: 4+

sobota, 8 czerwca 2019

Bookcrossing 2019. Czyli uwolnij książkę.

Z racji, że w moim mieście odbywają się Dni Świebodzic, na Osirze, to Miejska Biblioteka Publiczna postanowiła wystawić swoje stoisko z Bookcrosingiem.
Można przyjść i wziąć książki, jakie się spodobają.
Muszę przyznać, że wybór był naprawdę spory.
Każdy czytelnik znalazł coś dla siebie.









Moje książkowe zdobycze.


  1. Pamiętnik księżniczki. Anastazja. Ostatnia wielka księżniczka.
  2. Sharon Sala - Światło w ciemności.
  3. Meg Cabot - Pamiętnik księżniczki 1, 2, 3, 5, 6, 7, 7.5
  4. Kate Atkinson - Zagadki przeszłości
  5. Joe Abercrombie - Pół króla
  6. Joe Abercrombie - Pół świata
  7. Shirley Jackson - Nawiedzony dom na wzgórzu
  8. Rosamund Lupton - Potem; Siostra (pakiet dwóch książek)
  9. Dolnośląskie (książka ze zdjęciami krajobrazu i niektórych miast na Dolnym Śląsku)

Do przeczytania w tym roku.

 Planowany stosik książek do przeczytania w tym roku.